حداقل سن قانونی ازدواج
نوشته شده توسط : vakiel

سن قانونی ازدواج مقوله ای است که در حال حاضر به دلیل مطرح شدن پدیده هایی مثل کودک همسری مورد  توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است؛ با توجه به جنبه های متعدد این موضوع، از قبیل جنبه های حقوقی، روانی و اجتماعی سعی داریم تا در این مقاله به بررسی عواملی بپردازیم که موجب می شوند تا اشخاص پیش از رسیدن به سن قانونی ازدواج کنند؛ همچنین در این راستا به قانون نیز استناد می کنیم و در جریان دیدگاه قانون گذاردر این خصوص قرار می گیریم چرا که با توجه به آثار این پدیده نمی توان نسبت به آن بی اعتنا بود.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی در ازدواج می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : حداقل سن قانونی ازدواج

 

سن قانونی ازدواج | استناد به ماده1041قانون مدنی

نظر قانون در خصوص سن قانونی ازدواج در طول سالیان تغییرات بسیاری را به خود دیده است و در نهایت به این صورت بیان شده است که ( عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح. )  به زبان ساده تر، اگر سه شرط محقق شود برای  نکاح دختران زیر 13 سال و پسران زیر 15 سال مانعی وجود ندارد و این سه شرط عبارتند از اذن ولی ، شرط رعایت مصلحت و تشخیص دادگاه صالح .

آیا اهمیت مسائل مادی همچون مهریه مهم تر از مسائلی مثل تشکیل خانواده و نکاح  است ؟

پسرانی که کمتر از 18 سال سن دارند برای نکاح  به اجازه ی پدرانشان نیازی ندارند ولی وقتی بحث مسائل مالی مانند مهریه مطرح می شود این اشخاص  نیاز به ضمانت پدر دارند بنابراین می توان نتیجه گرفت که اهمیت مسائل مالی مانند مهریه از تشکیل خانواده و ازدواج بیشتر در نظر گرفته شده است این در حالی است که خانواده از نخستین و مهم ترین عناصری است که تأثیر بسیاری بر جامعه می گذارد.

سن قانونی ازدواج | کنوانسیون بین المللی حقوق کودک

همچنین، ماده یک کنوانسیون بین المللی حقوق کودک که دولت ایران از امضاء کنندگان آن می باشد افراد انسانی زیر 18 سال را کودک خطاب کرده است، ( مگر اینکه طبق قانون قابل اجرا در مورد کودک، سن بلوغ کمتر تشخیص داده شود ) . با توجه به این دلایل و دلایل قابل تأمل دیگری فعالان اجتماعی و حقوقی در ایران تلاش می کنند تا اصلاحاتی در خصوص سن قانونی ازدواج صورت گیرد.

سن قانونی ازدواج | عوامل کودک همسری

1- فقر

در کنار عوامل متعدد کودک همسری، فقر را می توان از عوامل مهم و تاثیر گذار دانست؛ با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده های فقیر می توان به قطعیت گفت که آنها از طریق ازدواج فرزندانشان می توانند با دریافت مهریه و شیر بها منفعت کسب کنند همچنین آنها می توانند هزینه های خود را نیز کاهش بدهند به همین خاطر است که در موارد بسیاری کودکان خودشان را وادار به ازدواج در سنین خیلی پایین می کنند.

2- فساد اخلاقی در جامعه

در جوامعی که اصول اخلاقی حکم می کند، بارداری قبل ازازدواج باعث طرد شدن از خانواده می شود برای رهایی از این مسئله، خانوادها بدون اینکه سن قانونی ازدواج را در نظر بگیرند  پدیده کودک همسری را می پذیرند تا به نوعی از فساد اخلاقی جلوگیری کنند.

3- جنگ

برخی از خانواده ها در موقعیت های بحرانی مانند جنگ برای اینکه از فرزندانشان در مقابل خطرات و تهدیدهایی مانند خشونت های جنسی که در جنگ ها رایج است محافظت کنند ازدواج کودکان خود را مناسب ترین راه حل می دانند.

4- سنت ها و رسوم

با توجه به سنت ها و رسومی که در اکثر جوامع راجع به ازدواج وجود دارد در مواردی مشاهده شده است که اشخاص، کودکان خود را از سنین پایین وادار به ازدواج می کنند بدون اینکه اثر مخرب این عمل را در نظر بگیرند.

سن قانونی ازدواج | پیامدها و نتایج کودک همسری

– آسیب پذیری در برابر سرطان دهانه رحم

– سقط جنین

– خشونت های فیزیکی ، احساسی و جنسی

– مشکلات متعدد نوزادان

– مشکلات در حین زایمان

– ایجاد پدیده کودک بیوه گی

– ایجاد پدیده کودک مطلقه

-افسردگی

نتیجه

فعالان حقوقی و اجتماعی تلاش می کنند که اصلاحاتی  در قانون در جهت افزایش حداقل سن قانونی ازدواج انجام شود، همچنین آگاهی طبقات مختلف جامعه در خصوص پیامد های این امر باید افزایش داده شود تا خانواده ها متوجه باشند که با رضایت دادن به ازدواج فرزندانشان در سنین پایین و توجه نکردن به سن قانونی ازدواج، آنها را در معرض چه آسیب هایی قرار می دهند . گروهی از افراد که از موافقین پدیده کودک همسری هستند بر این باورند که این ازدواج ها موجب افزایش جمعیت می شود و افزایش جمعیت برای جامعه ما حیاتی  است، در مقابل مخالفان کودک همسری معتقد هستند  که باید شرایط ازدواج را برای گروه سنی بالاتر به عنوان مثال 18تا 40 سال  فراهم کرد و این در حالی است که در این گروه سنی افراد مجرد بسیاری در انتظار شراط مطلوب برای ازدواج هستند واینگونه  مساله افزایش جمعیت نیز حل می شود .

 

برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه ازدواج می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

منبع : حداقل سن قانونی ازدواج
:: برچسب‌ها: حداقل سن قانونی ازدواج ,
:: بازدید از این مطلب : 188
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: