جرایم تعزیری درجه هفت و هشت
نوشته شده توسط : vakiel

 

بررسی مواد قانونی جرایم تعزیری درجه هفت و هشت 

مطابق آنچه که در ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 آمده است مجازات‌های تعزیری درجه هفت عبارتند از: حبس از نود و یک روز تا شش ماه، جزای نقدی بیش از ده میلیون ریال تا بیست میلیون ریال، شلاق از یازده تا سی ضربه و محرومیت از حقوق اجتماعی تا شش ماه. همچنین در این ماده به مجازات‌های تعزیری درجه هشت نیز اشاره شده است که عباتند از: حبس تا سه ماه، جزای نقدی تا ده میلیون ریال و شلاق تا ده ضربه.

آیا جرائم تعزیری درجه هفت و هشت در دادسرا مطرح می‌شوند ؟

جرائم ابتدا در دادسرا مطرح می‌شوند تا تحقیقات مربوط به پرونده انجام شود ولی در خصوص جرائم تعزیری باید توجه کنیم که مطابق نظر قانون گذار پرونده‌هایی که به این جرایم مربوط می‌شوند به طور مستقیم در دادگاه رسیدگی می‌شوند. ممکن است که در خصوص چرایی این امر برای شما سوال ایجاد شود در پاسخ باید بیان کنیم که جرائم تعزیری درجه هفت و هشت همان طور که پیش‌تر اشاره شد از لحاظ شدت و میزان مجازات جرائم کم‌اهمیتی محسوب می‌شوند به همین دلیل است که قانون گذار با بیان این که پرونده‌های مربوط به جرائم تعزیری هفت و هشت به طور مستقیم باید در دادگاه مطرح شوند، قصد داشته است که هزینه و وقت دادگستری در دادسرا‌ها اختصاص پیدا کند به جرائمی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که مطابق قانون شورای حل اختلاف که در سال 1394 تصویب شده است و یک  قانون خاص به شمار می‌رود، رسیدگی به گروهی از جرائم توسط این مرجع اختصاصی قضایی انجام می‌شود.

اگر یک جرم مستلزم دو مجازات باشد که یکی از این مجازات‌ها تعزیری درجه هفت و هشت باشد تکلیف به چه صورت است ؟

موقعیتی را تصور کنید که یک جرم دو مجازات دارد یکی از آن‌ها دیه و دیگری تعزیری درجه هفت و هشت است. در صورت تحقق چنین موقعیتی باید به یک نکته توجه کنیم که قانون گذار به علت کم‌اهمیت بودن جرائم تعزیری درجه هفت و هشت از حیث شدت و میزان مجازات بیان کرده است که رسیدگی به آن‌ها به طور مستقیم در دادگاه انجام شود. در حالی که در موقعیتی که به عنوان مثال بیان شد جرمی که محقق شده کم‌اهمیت نیست و به دلیل اهمیتی که دارد برای آن دو مجازات در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر این جرم دیگر از نظر قانون گذار کم‌اهمیت نیست و به همین دلیل دادسرا تحقیقات مقدماتی را در خصوص این جرم انجام می‌دهد و در نهایت نیز بعد از صادر شدن کیفر خواست، رسیدگی توسط دادگاه انجام می‌شود.

از طرفی در صورت جلب رضایت شاکی خصوصی و سایر اقداماتی که بیانگر ندامت از ارتکاب جرم باشد در این جرایم به طور کلی می‎تواند سبب معافیت از کیفر یا تعلیق صدور حکم بشود که این موارد را به کیفیات مخففه مجازات می‌شناسیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جرایم تعزیری درجه هفت و هشت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جرایم تعزیری درجه هفت و هشت پاسخ دهند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

منبع : جرایم تعزیری درجه هفت و هشت
:: برچسب‌ها: جرایم تعزیری درجه هفت و هشت ,
:: بازدید از این مطلب : 136
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 24 مرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: